fear of flying

Esiet sveicinātas, bailes!

Iracionālas bailes no lidošanas un no atrašanās slēgtā telpā, no kuras izkļūt nav tavā varā, paniska bezspēcības sajūta, prātam neaptverama trauksme jau vieglas turbulences gadījumā… jā, tas viss ir par mani. Vai, pareizāk sakot, bija par mani dažus gadus atpakaļ. Nelīdzēja nedz īpašu, šai problēmai veltītu grāmatu studēšana, nedz lidaparātu tehnisko iespēju analizēšana, nedz piedalīšanās man līdzīgu bēdubrāļu atbalsta grupās.

Kas notika? Es izvēlējos satikt savas bailes sejā. Vai varētu pat teikt – nomirt skaisti. Vai vēl tēlaināk, kā teiktu mans tētis: “Ja jau braukt uz elli, tad ar labiem zirgiem!” Visums man piespēlēja brīnišķīgu iespēju pārlidot Lielo Kanjonu Nevadas štatā, Amerikā… helikopterā. Un es piekritu.

Vai atceraties Elizabetes Gilbertas romāna “Ēd, lūdzies, mīli” slavenāko teicienu “attraversiamo”? Iesim tam pāri, iesim cauri, šķērsosim – tāda būtu šī vārda jēga tulkojumā no itāļu valodas. Ikvienam no mums ir brīži, kad turpināt izvairīties vai arī sadzīvot ar bailēm, sāpēm kļūst pārāk nepanesami un bezjēdzīgi.  Un es izvēlējos tās satikt vaigā, “ejot cauri” .

Brīnišķīgais domātājs Ekharts Tolle arī runā par iespēju iet cauri (go through), atdoties pilnībā kādai emocijai, sajūtai, situācijai, kuru ilgstoši auklējam sevī, redzot sevi kā apstākļu upuri. Un, ja šī satikšanās ar mokošo sajūtu notiek pilnīgā klātesamībā, patiesā apzinātībā, mēs spējam “pārcelties pāri”. Tas nenozīmē, ka mainās pati situācija. Bet tā ir mūsu apzināta izvēle attiekties pret notiekošo citādi, ar dziļāku vērību un pieņemšanu. Pateikties par mācību.

Mans lidojums bija fantastisks. Zināmā mērā tas varēja būt arī pilota nopelns, kurš aizrautīgi stāstīja par Lielā Kanjona nepieradināmo dabu un klusuma pauzes aizpildīja ar jautru dungošanu. Bat es lidoju. Tiešā un pārnestā nozīmē. Jo biju satikusi vai, pareizāk sakot, pārlidojusi pāri savām bailēm.

Turpmākajos gados iepazinu un apguvu dažādas efektīvas tehnikas un apzinātības sesijas baiļu un trauksmes mazināšanai, kas turpināja nostiprināt manu pārliecību par iespēju pacelties pāri.  Tematiska meditācija arī ir izcils instruments satikt sevi šeit un tagad, aktivizējot patiesu apzinātību un dziļāku gudrību. Jebkurā situācijā.

Attraversiamo!