motivation

Kad pietrūkst motivācijas

Tagad tādas tēmas kā prokrastinācija, vilcināšanās, it kā patiešām svarīgu un neatliekamu darbu atlikšana uz vēlāku laiku vai burtiski līdz uzdevuma izpildes termiņa beidzamajam brīdim, ir kļuvušas patiešām aktuālas. Kāpēc?

Laikā, kad visapkārt ir tik daudz informācijas, iespēju, vilinājumu un arī izaicinājumu, nebūs grūti novērsties no darbiem, kas vienkārši ir jāizdara, vai tās būtu mācības, projekta rakstīšana vai ikdienas uzdevumi darbā. Attaisnojumi nav tālu jāmeklē.

Svarīgi ir saprast, vai es nepievēršos konkrētajam mērķim vai uzdevumam tāpēc, ka man ir interesantāk, vienkāršāk, svarīgāk darīt ko citu? Vai arī man vispār nav motivācijas kaut ko paveikt un pabeigt. Parasti tomēr motivācija atrodas kaut kam citam – patīkamākam, pierastākam, saprotamākam. Tādā gadījumā ar motivāciju viss ir kārtībā, tikai jāspēj sevi “iemotivēt” darīt nepieciešamo. Kā to izdarīt? Atrodot uzdevuma patīkamākos aspektus un prioritizējot tos attiecībā uz pārējām ikdienas nodarbēm. Ja tādus neizdodas atrast, tad pievērsties patīkamajām sajūtām un iedomāties situāciju pēc darba pabeigšanas – atvieglojuma sajūta, prieks, lepnums, uzslavas, pārliecība par savu varēšanu – noteikti atradīsies kādi argumenti, kā sevi iemotivēt un apbalvot. Varbūt ir vajadzīga cita pieeja darba veikšanai – sadalīšana pa posmiem, draugu vai atskaitīšanās sabiedroto atbalsts, izkāpšana no ierastajiem rāmjiem uzdevuma veikšanā?

Bet ja nu negribas darīt vispār neko (televizora skatīšanās, draugu saieti vai dzīvošanās sociālajos tīklos neskaitās, jo tā arī ir nodarbe, kurai vajadzīga motivācija)? Tad cēloņi motivācijas trūkumam jāmeklē dziļāk – tās var būt gan pārstrādāšanās sekas, kas draud ar izdegšanu, gan ieildzis pārliecības un ticības sev un saviem spēkiem trūkums, gan depresijas pazīmes. Tādā gadījumā nepieciešama speciālista konsultācija, kurš palīdzēs atrast tālāko risinājumu, kā pilnvērtīgi atgriezties dzīvē, pieņemot gan grūtības un izaicinājumus, gan spējot priecāties par ieguvumiem.

Tematiska meditācija iedvesmas un motivācijas atgūšanai, kas radīta tieši tavai situācija, var būt lielisks atbalsts ceļā uz izdošanos.

Padomā, kur pašlaik mājo tava motivācija? Sadraudzējies ar to.