Apzinātība

Ko nozīmē apzinātība?

Pēdējā laikā tik var atrast tik daudz rakstu, interviju, grāmatu, kur tiks pieminēts šis bezmaz modīgais vārds  – apzinātība. Izrādās, ka latviešu valodā īsti nav apzīmējuma, tulkojuma  no angļu valodas vārdam consciousness. Tas vairāk tiek tulkots kā “būt pie apziņas”, ka neesam zaudējuši samaņu. Un tomēr, apzinātības dziļākā jēga būtiski atšķiras no jēdziena “es apzinos”.

Dažkārt apzinātība tiek atvieglināti skaidrota ar vārdu “klātesamība”, kaut gan būšana šeit un tagad ir tikai viena daļa no apzinātības visaptverošās nozīmes. Klasiskā kristīgā klusuma meditācija parasti piedāvā divus samērā atšķirīgus veidus, kā sasniegt dziļākus apziņas stāvokļus. Gan koncentrēšanās, gan apzinātības meditācija  ietver klātesamības aspektu, tomēr tālākā meditācijas gaita un uzdevums ir citāds.

Koncentrēšanās meditācijas mērķis ir norimt un mērķtiecīgi koncentrēties uz kādu konkrētu objektu, lietu, domu, ideju, turpinot arvien dziļāk iegrimt šī objekta daudzslāņainajā būtībā un nonākot pie sev būtiskām atziņām vai pieredzes.

Apzinātības meditācijas galvenais uzdevums ir veicināt mūsu spēju būt klātesošiem ne tikai ķermeniskā veidā, bet pievēršoties patreiz notiekošajam ar īpašu vērīgumu un uzasinātām sajūtām. Ievērot skaņas, smaržas, gaismu, apģērba vai vēja pūsmiņas pieskārienu, to, kas parasti prāta domu virpulī paliek neievērots… Un saredzot, sajūtot sevi kā neatņemamu notiekošā vienību, kur kārtu pa kārtai nolobās visas mūsu lomas un priekšstati,  ļaujot mums satikt savu tīro un neatkārtojamo ES.

Apzinātība ir īpašs jaunatklājēja vērīgums, brīvs no pieņēmumiem un paredzamības gaidām. Brīvs no tik ierastās vērtēšanas un klišeju balstīšanas. Soli pa solim, piedzīvojot apzinātības uzmirdzējumus savā dzīvē, sākam kļūt vērīgāki un uzmanīgāki arī ikdienā, izdzīvojot dziļi un patiesi katru savas vienīgās dzīves mirkli.

Tematiska, vadīta meditācija parasti ietver gan apzinātības veicināšanas, gan koncentrēšanās elementus, atbalstot Tevi ceļā uz mērķi, ko vēlies sasniegt. Bet visvairāk tuvinot Tevi ceļam, kur Tu atradīsi sevi. Īstu un brīvu.

 

 

 

Photo by Cody Black on Unsplash