respect

Mācīties cienīt

Es tikai vēlos palīdzēt

Laikā, kad mācījos Amerikā, pārsteidzošas un jaudīgas atklāsmes plūda nepārtrauktā straumē, un sākumā to saistīju ar ilgstošu atrašanos absolūti citā vidē un komunicējot ar atšķirīgas mentalitātes cilvēkiem. Daļēji tā noteikti arī bija, un tomēr, es atklāju, ka daudzas zelta vērtas atziņas savstarpējo attiecību jomā kaut vēlu, tomēr ienākušas manā dzīvē uz palikšanu.

Pagājuši tie laiki, kad universitātēs un tālākizglītības programmās mācījās tik tikko skolu pabeiguši jaunieši. Apsveicami, ka mācību klasēs var satikt arī cilvēkus stipri gados, kas turpina pilnveidoties un mācīties ko jaunu. Arī manā kursā bija vairāki vecāka gada gājuma kolēģi, kuriem tuvojās septiņdesmitais vai pat astoņdesmitais gadu desmits.

Mūsu kultūrā vispārīgi pieņemts, ka vecāki cilvēki jāciena. Ko mēs ar to saprotam? Dosim vietu transportā, palīdzēsim, pieturēsim, padosim un izlīdzēsim.  To pašu centos realizēt jau mācību pašā sākumā tālajā štatā. Redzot, ka kādam vecākam kungam dažkārt pēc ilgstošas sēdēšanas ir grūtības piecelties un atsākt kustēties, vienmēr paturēju viņu acīs, lai pēc lekcijas varētu padot roku, atvilkt krēslu vai vienkārši parunāties un uzmundrināt.

Jau pēc pāris dienām tiku iesaukta mācību pārzines kabinetā un man laipni tika atgādināts, ka vecāki cilvēki, pirmām kārtām, ir pelnījuši… cieņu. Ka ir svarīgi respektēt katra individuālās iespējas, varēšanu un to, ka ja šis cilvēks ir izvēlējies šādu mācību modeli, pieņemt, ka viņš spēj pilnvērtīgi piedalīties procesā. Un ka it sevišķi vecākam kungam var būt sāpīgi piedzīvot atgādinājumu, ka viņam būtu vajadzīga īpaša aprūpe. Ja viņš to nav lūdzis vai izrādījis.

Cieņpilna attieksme ir empātija. Empātija ir spēja būt blakus, netiesājot, nevērtējot un nespriežot. Tā ir spēja būt iekļaujošam, vērīgam un cilvēkus mīlošam. Pilnībā pieņemot katra īpašās vajadzības un tiesības uz autonomitāti.

Cieņa ir katra unikālā ceļa pieņemšana.

Ar šarmanto kungu esam kļuvuši draugi, kur gadu skaits un ārējās spējas ir pavisam nesvarīgas.

Kā attīstīt sevī empātisku, netiesājošu attieksmi pret sevi, saviem mīļajiem un apkārtējo pasauli? Uzraksti, ja vēlies atbalstu Tavā ceļā. Tematiskas meditāciju sesijas Tevi stiprinās un palīdzēs virzīties patiesai izpratnei par Tavu īpašo ceļu.